دوشنبه , مهر ۱ ۱۳۹۸
خـدمـات لـولـه باز کنــی ایران چاه:
خانه / خدمات / طوقه چینی و لایروبی چاه

طوقه چینی و لایروبی چاه

طوقه چینی دهانه چاه چیست و چرا انجام میشود

پس از آن که کار کندن چاه به چایان رسید  نوبت به طوقه چینی چاه است . طوقه چینی چاه از اهمیت ویژهای برخوردار است و باید در ساخت آن از مواد و مصالح مرغوب استفاده کرد.

عموما برای جلوگیری از ریزش و افزایش استحکام دهانه چاه های فاضلاب یک و یا یک و نیم آجر در ارتفاع های مختلف دور دهانه چاه فاضلاب می چینند که در اصطلاح به آن طوقه گفته می شود.

چون طوقه چینی در ارتفاع انجام میشود و معمولا امکان نصب داربست وجود ندارد لذا ایمنی کار از نکات کلیدی و پایه ای محسوب می شود .

کارگران مسئول انجام کار طوقه چینی باید حتما اصول ایمنی را رعایت کنند و از کلاه ایمنی استفاده کنند تا از آسیب های احتمالی که ممکن است در شرایط خاص برایشان اتفاق بیفتد تا حد امکان پیشگیری کرد .

ابزار و سایل مورد نیاز جهت طوقه چینی عبارت است از کمچه – تیشه – ماله – بیل – استامبولی – متر – فرغون جهت حمل مصالح و …

مصالح مورد نیاز طوقه چینی نیز شامل شن – ماسه – سیمان – آجر و سنگ است .

اصول کار طوقه چینی نیز به این ترتیب است که ملات آماده ماسه و سیمان را به طور یکنواخت در محل طوقه چینی پهن نموده و آجرها را روی آن ها قرار می دهند .

آجرها را باید به گونه ای روی سطح کار قرار دهند که هیچ درز و فاصله ای بین آن نباشد و فضاهای خالی را با خرده آجر و سیمان پر می کنند .

طوقه چینی چاه های آب آشامیدنی و قنات به صورت عمودی و موازی با دیوار چاه و قنات باید باشد چرا که چاه های آب آشامیدنی بعدا با گذشت زمان نیاز به لایروبی و کندن دارند و نباید دهانه آن را کاملا پوشاند .

ارتفاع طوقه چینی در شرایط مختلف متفاوت است و بستگی به درجه سفتی زمین دارد . اگر زمین سفت باشد از دهانه چاه به عمق ۲ متر طوقه چینی می کنند . اگز زمین نیمه سفت باشد از دهانه چاه به عمق ۳ تا ۴ متر طوقه چینی انجام میشود .

اما اگر زمین حالت ریزشی داشته باشد از جایی که زمین سفت می شود با آجر دورچینی انجام میشود یا با قطعات پیش ساخته لوله ای و گذاشتن آن ها از زیر زمین تا سطح آن از ریزش جلوگیری به عمل می آورند  و زمین را تا حدودی سفت می کنند.

شرکت خدمات فنی شهر آرا با داشتن کادری مجرب و تجهیزات مناسب در زمینه لایروبی و ترمیم هرگونه چاه، و همچنین تخلیه چاه در کرج آماده خدمت رسانی به شهروندان البرزی به صورت شبانه روزی می باشد

 

لایروبی چاه چیست؟

میتونیم اینطور بگیم که به خارج کردن خاک، سنگ و مواد جامد از چاه که باعث گرفتگی چاه و در نتیجه باعث پر شدن اون میشه، لایروبی گفته میشه.

چه زمانی به لایروبی چاه نیاز داریم؟

پر شدن چاه نشونه هایی داره، برای مثال بوی گند فاضلاب، باز نشدن توالت، بالا اومدن آب توالت، وجود حشراتی مثل سوسک، گرفتگی توالت و در زمین های غیرماسه ای، نداشتن کشش آب در خاک میتونه از نشونه های پر شدن چاه باشه.

معمولا در بیشتر خونه ها و ساختمون ها چاه های فاضلاب بصورت جذبی هستن. چاه های جذبی بیشتر در زمین هایی هستن که خاک اونا میتونه فاضلاب رو دفع کنه. یک چاه استاندارد باید بتونه آب و فاضلاب درون خودش جذب کنه. اگر چاه استاندارد نباشه یا زمینی که در اون چاه زده شده خاکش مرغوب نباشه، چاه زودتر از زمان عادی پر شده و نیاز به تخلیه و لایروبی داره.

چرا چاه مرتبا پر میشه؟

پر شدن چاه معمولا دلایل مختلفی داره، یکی از اون دلایل میتونه جنس خاک محل چاه باشه. به عنوان مثال چاه هایی که در مناطق کوهستانی هستن (از جنس سنگ هستن) معمولا کشش کمتری دارن و مرتبا در طی چند سال پر میشن، در مقابل چاه هایی که از جنس شن هستن، شاید بعد از گذشت ۲۰ یا ۲۵ سال پر بشن. در حالت کلی، احتمال پر شدن چاه در زمین های شنی خیلی کمتر از زمین های خاکی هست.

از دیگر دلایل پر شدن چاه، رسوب لایه ای از مواد زاید در دیواره و کف چاه هست که باعث میشه آب و فاضلاب در خاک نفوذ نکنه. بعضی وقت ها موها و چربی ها باعث ایجاد لایه ی نفوذ ناپذیر در چاه میشن. این لایه نفوذ ناپذیر یا به اصطلاح ضدآب، بدنه و کناره چاه رو پوشش میده و از دفع آب جلوگیری میکنه. در این زمان چاه میگیره و ما میتونیم با لایروبی چاه در هزینه ها صرفه جویی کنیم.

مراحل لایروبی چاه

قبل از لایروبی چاه باید نسبت به تخلیه چاه اقدام کرد. بعد از تخلیه افراد فنی کار برای تراشیدن لایه های ته نشین شده و رسوب کرده، وارد چاه میشن. بعد از لایروبی چاه، لجن ها و مواد اضافی رو از درون چاه خارج میکنن (اصطلاحا لجن کشی) و چاه دوباره آماده بازدهی میشه.

 

 

درباره ی iranchah

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.