دوشنبه , مهر ۱ ۱۳۹۸
خـدمـات لـولـه باز کنــی ایران چاه:
خانه / خدمات / حفرچاه جدید

حفرچاه جدید

چرا چاه پر می شود؟

 1. در زمینهای غیر ماسه ای، عدم کشش و مکش آب در خاک بوجود می آید که به علت کم قطر بودن چاه و نداشتن انباری، چاه در زمانی مشخص پر می شود و تخلیه مکرر چاه دیگر اثر مطلوبی ندارد.
 2. در زمینهای شنی، خطر پرشدن چاه فاضلاب به مراتب کمتر از زمینهای خاکی است. علت پرشدن این گونه چاه ها قوام و ضماری است که از فضولات، کف صابون و چربی ها بر جداره دیواره چاه نشست می کنند و سبب عدم مکش آب می شوند.
 3. دلایل حفر چاه فاضلاب

  1. از بین رفتن کارایی چاه قدیمی ساختمان و عدم توانایی در جذب آب ورودی و پر شدن به صورت متناوب و عدم تاثیر تخلیه چاه بر کارایی چاه.
  2. کافی نبودن یک چاه برای ساختمان و نیاز به احداث چاه دیگر.
  3. احداث ساختمان جدید که با توجه به نوع ساختمان باید عملیات حفر چاه فاضلاب مناسب انجام شود.
  4. وجود خطر ریزش چاه کهنه، که در این مواقع نیز باید چاه کهنه کاملا پر شده و چاه جدیدی در قسمت دیگری حفر شود.

  محل حفر چاه فاضلاب

  check1   اولین گام در حفر چاه فاضلاب، مشخص کردن مکان مناسب حفاری است که باید  توسط یک کارشناس با توجه به شرایط ساختمان مشخص شود. حفر چاه فاضلاب مناسب برای ساختمان نیاز به تخصص خاصی دارد که هر فرد عادی قادر به انجام آن نمی باشد.

  check1  محل حفر چاه باید جایی باشد که رفت و آمد کمتر در آنجا انجام شود. همانند زیر پله‌ها، حیاط خلوتها و غیره، در ضمن چاه باید به لوله ‌های فاضلاب عمودی نزدیک باشد تا حتی‌ الامکان از لوله‌کشی فاضلاب به صورت افقی جلوگیری شود چون خطر مسدود شدن لوله‌های افقی بیشتر است.

  check1  اگر که مجبور باشیم چاه را در محل های پر رفت و آمد همانند راهروها یا کف آشپزخانه و یا پذیرایی حفره کنیم، باید پس از طوقه‌چینی روی آن را بوسیله یک دال بتنی بپوشانیم.اجرای این دال بتنی که هزینه زیادی هم ندارد در صورت ریزش کردن طوقه چاه مانع سقوط افراد به درون آن میشود.

  check1  اگر که در محلی آب آشامیدنی ساکنین ساختمان از چاه آب تامین می شود چاه فاضلاب و چاه آب باید به اندازه کافی از یکدیگر دور باشند ( در حدود ۳۰ متر ) چون در غیر این صورت چاه آب بوسیله باکتری ‌‌های موجود در فاضلاب آلوده خواهد شد.

  check1  پس از تعیین محل  حفاری چاه فاضلاب، باید نوع چاه مناسب برای دفع فاضلاب انتخاب شود. انتخاب نوع چاه فاضلاب بستگی به جنس خاک، نوع زمین و سطح آب زیر زمینی منطقه ی مورد نظر دارد.

   

  قیمت حفر چاه چگونه محاسبه می شود ؟

  قیمت چاه میله بر اساس نرخنامه اتحادیه حساب می گردد . اگر چاه فقط میله باشد و بدون انباری ، متراژ چاه براساس متر طول حساب می گردد ، اگر چاه دارای انباری باشد ، متراژ بخشی که میله است به صورت حاصلضرب طول در عرض در ارتفاع ( متر مقنی )  محاسبه می گردد و متراژ انباری به صورت  دو برابرحاصلضرب طول در عرض در ارتفاع ( دو برابر متر مقنی ) محاسبه می گردد . به طور کلی قیمت حفر چاه در زمین سخت ( دژ ) بوسیله کمپرسور به صورت توافقی تعیین می شود .

 4. نواع چاه فاضلاب

  چاه جذبی

  چاه جذبی گودالی در زیر سطح زمین برای انتقال آب‌ های سطحی به لایه‌های زیرین خاک و یا دفع فاضلاب در مناطقی که خاک آن به میزان کافی شن و ماسه یا خرده سنگ داشته باشد، که به وسیله مقنی (چاه کن) عمدتا انجام می شود چاه جذبی یکی از روشهای سنتی دفع فاضلاب انسانی است که کماکان در مناطق دارای زمین آبکش و سطح آبهای زیرزمینی پایین مورد استفاده قرار میگیرد.

 5. حفاری چاه و چاه‌کنی به بخشهای مختلف زیر تقسیم میگردد:

   1. میله

     استوانه‌ای که طول این میله بر اساس زمینی که در آن چاه حفر میشود متغیر است. حفر میله باید تا رسیدن به رگه ‌های آب‌کش خاک ادامه داشته باشد، چون اگر حفر میله چاه مثلا در رگه‌ای از خاک رس متوقف شود به دلیل غیرقابل نفوذ بودن آن، رگه چاه به سرعت پر شده و غیرقابل استفاده می‌گردد. رگه ‌های ماسه که در آن قلوه‌ سنگ های درشت داشته و فاقد مواد چسبنده باشد بهترین رگه آبکش می‌باشد.

   2. انبار 

    پس از اتمام حفاری میله در پائین چاه تونل هایی از هر طرف حفر میکنند، حفر این تونل ها بوسیله ایجاد سطح تماس بیشتر آب با قسمت های آبکش چاه می باشد. حجم این تونل ها بر اساس محل مصرف و نوع مصرف متغیر می‌باشد. بدیهی است که انبار مورد نیاز یک بیمارستان و یا ساختمانی که چندین آپارتمان دارد با انبار چاهی مخصوص یک ویلا ،متفاوت است و همچنین حجم انبار بر اساس میزان مکندگی خاک چاه نیز متغیر می‌باشد.

    برای مقاومت بهتر چاه و همچنین ذخیره ی بیشتر آب چاه ، در انتهای چاه که به صورت عمودی حفاری شده ، مقنی به صورت افقی تا میزانی که چاه نیاز دارد خاک را می کند . به این بخش افقی از چاه انباری چاهگفته می شود که تقریباً به شکل شعله ی شمع یا کله قندی استانباری نقش ستون را برای چاه ایفا می کند .

   3. طوقه چینی و کول گذاری

    بخش آجرچینی دهانه چاه را طوقه چاه میگویند این بخش که تقریباً به شکل مخروط چیده میشود برای جمع کردن دهانه چاه است، روش عمل این چنین است که در حدود یک الی دو متر پائین‌تر از سطح زمین در میله چاه پله‌ای ایجاد می‌کنند که به آن جای طوقه یا پای طوقه میگویند. آنگاه آجر چینی را از این محل شروع میکنند و تا دهانه چاه ادامه میدهند به این شکل که هر رگ را کمی جلوتر از رگ قبلی قرار میدهند تا مخروط مد نظر ساخته شده و دهانه چاه جمع شود و تقریباً به یک سوراخ کوچک ختم شود. ملات طوقه‌چینی باید ملاتی باشد که در مقابل آب مقاومت کند همانند ملات های ماسه‌آهک. طوقه‌چینی باید با دقت انجام شود، در غیر این صورت باعث خطرات جانبی خواهد شد. کول مربوط به چاه میله و انباری چاه از نظر شکل و ابعاد با یکدیگر متفاوتند که ابعاد آنها وابسته به نوع سفارش قابل تغییر می باشد .

   4. گلدان روی دهانه چاه برای اینکه آب راهنمائی شده به چاه مستقیماً و بصورت عمودی به چاه وارد شود و از پاشیدن آن به بدنه چاه خصوصاً پای طوقه جلوگیری شود، روی دهانه چاه، گلدان تقریبا بزرگی که ته آن را برداشته ‌اند قرار میدهند. اگر فاضلاب چاه به پای طوقه بریزد پس از مدتی خاک آن را شسته و زیر طوقه را خالی میکند در نتیجه طوقه نشست کرده و چاه دهان باز میکند. هشتاد درصد دلیل نشست طوقه فقط به خاطر عدم نصب گلدان روی طوقه میباشد. آب تمام لوله‌های چدنی باید به داخل گلدان راهنمائی شده و از آنجا به چاه بریزد.
   5. دال بتونی روی گلدان به منظور جلوگیری از خطرات جانی در موقع نشست طوقه چاه، بهتر است پس از نصب گلدان و اتمام کارهای لوله‌کشی فاضلاب دال بتونی به ابعاد حدودی ۵/۱×۵/۱ متر و ضخامت حدودی ۱۰ سانتیمتر روی چاه قرار دهند اگر این قطعه بتونی با میله‌گرد هایی به ضخامت ۱۰ یا ۸ میلی‌متر و در حدود ۷ الی ۸ عدد در متر مسلح شود بهتر است.

درباره ی iranchah

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.